Floriada 2022 w Holandii – wycieczka autokarowa z SITO Lublin!

Floriada 2022 w Holandii - wycieczka autokarowa z SITO Lublin!

loriada w holenderskim mieście Almere – organizowana na dekadę międzynarodowa wystawa ogrodnicza, której nie trzeba przedstawiać żadnemu ogrodnikowi! Właśnie w tym roku wypada kolejna edycja tego ekscytującego wydarzenia! Wystawa zostanie otwarta już 14 kwietnia i potrwa do 9 października! Z tej okazji Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Ogrodnictwa przygotowało dla swoich członków oraz przyjaciół i sympatyków niezwykłą wycieczkę autokarową, w ramach której zobaczymy nie tylko samą wystawę ale także perełki sztuki ogrodowej w kraju i w Zachodniej Europie. 7-dniowy wyjazd to wspaniała propozycja edukacyjno-turystyczna przygotowana wraz z Biurem Podróży „Frater” na okres przesilenia intensywnego wiosennego sezonu, konkretnie na 17-23 czerwca! Zapraszamy do poznania szczegółów i zapisy! Zostały ostatnie miejsca!

 Wyjazd i rozpoczęcie wycieczki nastąpi 17 czerwca wczesnym rankiem z Lublina. Punkty tematyczne wycieczki to:

WOJSŁAWICE · MUSKAU · BERGGARTEN · HAMM · ALMERE (FLORIADE EXPO) · AMSTERDAM · VON GIMBORN ARBORETUM · TUINEN VAN APPELTERN · POCZDAM

• DZIEŃ 1
Zbiórka uczestników i wyjazd z Lublina we wczesnych godzinach rannych. Przejazd do Arboretum w Wojsławicach, które specjalizuje się w uprawie roślin z rodziny wrzosowatych oraz drzew i krzewów niemrozoodpornych w innych częściach kraju. Dendrologiczną kolekcję wzorcową stanowią historyczne odmiany różaneczników rasy łużyckiej. Na terenie ogrodu znajduje się obecnie 880 gatunków i odmian różaneczników, a także znaczna ilość bylin, w szczególności okrywowych. Zobaczymy także kolekcję liliowców – największą i najlepiej prowadzoną kolekcją tej grupy roślin w Polsce oraz jedną z największych w Europie. Wśród imponujących wojsławickich zbiorów dominują odmiany mieszańcowe (ponad 3 tys.), których ogólna liczba na świecie przekracza 70 tysięcy. W 2011 roku ta wzorcowa kolekcja uzyskała status Kolekcji Narodowej. Przejazd na obiadokolację i nocleg.

• DZIEŃ 2
Śniadanie. Przejazd do parku Muskau, należącego do najwybitniejszych osiągnięć europejskiej sztuki ogrodowej. Obszar, obejmujący łącznie ponad 700 ha, podzielony jest rzeką pomiędzy niemiecki Bad Muskau i polską Łęknicę. Po niemieckiej stronie znajduje się centralna część założenia z głównymi budynkami, ogrodami i terenami rekreacyjnymi, po polskiej – rozległy naturalistyczny park. Obie części łączą dwa mosty parkowe: Podwójny oraz Angielski. Przejazd do Hanoweru. Udamy się do Berggarten. Ogród botaniczny znajduje się w kompleksie Herrenhäuser i jest jednym z najstarszych w Niemczech. Obecnie można tam podziwiać około 11 000 gatunków roślin. Przejazd na obiadokolację i nocleg.

• DZIEŃ 3
Śniadanie. Przejazd do Hamm. Park Maximilianpark to dawna kopalnia węgla przekształcona w rodzinną atrakcję z motylarnią, terenem zielonym i placem zabaw. Park należy do trasy dziedzictwa industrialnego Zagłębia Ruhry. Odkąd w 1943 roku kopalnię zamknięto, budynki do niej należące zaczęły popadać w ruinę. W smutnej pustce w zadziwiający sposób zaczęły pojawiać się liczne rośliny. Postanowiono to wykorzystać. W 1984 roku budynek, który służył do sortowania węgla, przerobiono. Tak powstał najsłynniejszy element parku – szklany, mierzący 35 metrów słoń, w którego wnętrzu znajduje się ogród oraz muzeum. Zaprojektował go Horst Rellecke, dostrzegając w budynku dawnej kopalnianej łaźni niebywały architektoniczny potencjał. Zwiedzający mogą skorzystać z windy i podziwiać z wysokości piękny widok na cały park, miasto oraz krajobraz Północnej Westfalii. Przejazd na obiadokolację i nocleg.

• DZIEŃ 4
Śniadanie, po którym przejazd do Almere. Udamy się na międzynarodową wystawą Floriade Expo, prezentująca szeroki asortyment holenderskiego materiału szkółkarskiego. Wystawa ogrodnicza jest cyklicznym wydarzeniem organizowanym w Niderlandach co 10 lat. Tematem tegorocznej wystawy będzie „Growing Green Cities”. Oznacza to, że wystawa skupi się na potrzebie połączenia przyrody i miast. Architekci wybrani do zaprojektowania wystawy Floriade Expo, wyobrażają sobie ten obszar jako zielone przedłużenie centrum miasta, trwałe Cité Idéal. Wystawa będzie najbardziej miejską i najbardziej zieloną Floriadą do tej pory. Zapoznamy się z nowatorskimi przykładami zagospodarowania przestrzeni otwartych oraz najnowszymi produktami z branży ogrodniczej. Udział w imprezach towarzyszących wystawie. Powrót na obiadokolację i nocleg.

• DZIEŃ 5
Śniadanie. Przejazd do Amsterdamu – największego miasta i stolicy konstytucyjnej Holandii. Spacer po mieście. Zwiedzimy plac Dam, przy którym znajdują się m.in. Pałac Królewski i Nowy Kościół; następnie plac Mennicy z wieżą oraz rynek kwiatowy. Na zakończenie pobytu w tym mieście odbędziemy rejs statkiem po kanałach miasta. Przejazd do Von Gimborn Arboretum – największego arboretum w Holandii, które wraz z jego szkółką zajmuje obecnie powierzchnię 27 ha. Zobaczyć tu można wiele gatunków drzew, w tym liczne iglaste, piękne rododendrony i magnolie, a także jedyny w swoim rodzaju ogród wrzosowy. Powrót na obiadokolację i nocleg.

• DZIEŃ 6
Śniadanie. Przejazd do Tuinen van Appeltern – gigantycznego, ponad 13 hektarowego założenia parkowo-ogrodowego. Tuinen van Appeltern grupuje ponad 200 ogrodów we wszelkich możliwych stylach i formach, zaprojektowanych przez wielu uznanych światowych projektantów, od założeń formalnych, poprzez minimalistyczne, modernistyczne, naturalistyczne, leśne, warzywne, wiejskie, angielskie, francuskie, hiszpańskie, włoskie, po ogród „chwastów”. Appeltern może być niewątpliwie źródłem inspiracji i ogromnej wiedzy o projektowaniu ogrodów, stąd jest obowiązkowym punktem podróży dla wszystkich ogrodomaniaków. Przejazd na obiadokolację i nocleg.

• DZIEŃ 7
Śniadanie. Przejazd do Poczdamu. Udamy się do zespołu pałacowo – parkowego Sanssouci. Centrum kompleksu stanowi pałac Sanssouci – wzniesiony w latach 1745–1747 jako rezydencja letnia na zlecenie króla Prus, Fryderyka II Wielkiego. Na terenie parku wpisanego na listę UNESCO, znajdują się również takie obiekty, jak: Pałac Charlottenhof, Grota Neptuna, Galeria Malarstwa, Nowy Pałac, Kościół Pokoju, Nowa Oranżeria i wiele innych. Czas wolny na terenie parku. Następnie udamy się do kolebki stylu ogrodowego będącego pierwowzorem współczesnego ogrodu niemieckiego – Karla Foerstera. Wypracował on oryginalne podejście do obsadzeń, które wpłynęło na pokolenia ogrodników na całym świecie. Dzięki entuzjazmowi i samozaparciu Marianne Foerster będziemy mogli zakosztować wizji jej przodka, podziwiając ogród prawie takim, jakim był za jego życia. Wyjazd w drogę powrotną. Zakończenie wyjazdu w późnych godzinach wieczornych.

Koszt całościowy wyjazdu szacowany jest na 2180-2480 zł + 140 EURO.
(Dla członków SITO Lublin przewidziany jest bon turystyczny, którego wysokość zostanie ustalona po zamknięciu listy uczestników wycieczki)

Zgłoszenia można nadsyłać przez podany w załączniku formularz zgłoszeniowy, którego skan po wypełnieniu należy wysłać na pocztę e-mail oddziału: sekretarz@sitolublin.pl lub oryginał dostarczyć do prezesa oddziału Krzysztofa Wrony w Centrum Ogrodniczym „Ogrodnik” na ul. Kraśnickiej 33 w Lublinie. Zgłoszenia można składać tylko do 28 lutego!

ZAPEWNIAMY:
• komfortowy przejazd na całej trasie
• 6 noclegów w hotelach **/***, pokoje 2-os. z łazienkami
• 6 śniadań, 6 obiadokolacji
• opiekę i informację turystyczną pilota
• ubezpieczenie KL wraz z następstwem chorób przewlekłych do 20 000 € i NNW do 15 000 zł, do 10 000 zł w RP
• bilety wstępu do zwiedzanych obiektów, przewodników lokalnych oraz inne wydatki związane z realizacją programu
• opłatę na TFG i TFP

UWAGI:
• program jest ramowy i może ulec drobnym zmianom
• dokument: dowód osobisty lub paszport
• niektóre punkty programy mogą ulec zmianie w zależności od rozwoju sytuacji i wprowadzonych rozporządzeń pod kątem COVID-19
Na temat samej Floriady polecamy poczytać na oficjalnej stronie wystawy: https://floriade.com/en/

Załączniki